Home اپلیکیشن سلامت 4 مورد از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های مکمل ورزشی

4 مورد از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های مکمل ورزشی

توسط امین الهامی

امروزه حفظ و بهبود تناسب اندام، به دلایلی از جمله سهولت دسترسی به باشگاه‌های بدنسازی، بیش از پیش مورد توجه عموم قرار گرفته است. برای پرورش اندامی متناسب، علاوه بر انجام فعالیت‌های ورزشی، استراحت کافی و رژیم غذایی درست، مصرف برخی مکمل‌ها نیز به بهبود عملکرد یا جبران کمبودهای مواد غذایی کمک می‌کند. این مکمل‌ها، که اغلب باید توسط پزشک یا متخصص ورزشی تجویز شوند، از مولتی‌ویتامین‌ها تا پودرهای پروتئینی و حتی هورمون‌ها را شامل می‌شوند.

اگرچه استفاده از این مکمل‌ها برای افزایش کارآمدی فعالیت‌های بدنسازی انجام می‌گردد، اما مصرف‌کنندگان و یا علاقه‌مندان به مصرف این مکمل‌ها نگرانی‌هایی نیز دارند. از این دغدغه‌ها می‌توان نوع مکمل مناسب برای فرد، نحوه‌ی مصرف، مقدار مصرف، عوارض جانبی و خطرات بالقوه را نام برد.

اپلیکیشن های مکمل ورزشی به ورزشکاران کمک می‌کنند تا علاوه بر رفع دل‌مشغولی‌های نام‌برده، اطلاعات مناسبی از این افزودنی‌ها نیز به دست آورند؛ از قیمت و محل تهیه‌ی آن‌ها گرفته تا ارائه‌ی برنامه‌ی ورزشی متناسب با نیاز کاربر. در این مقاله تعدادی از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های مکمل ورزشی را بررسی نموده‌ایم.

اپلیکیشن های مکمل ورزشی در یک نگاه

برای یافتن اپلیکیشن های مکمل ورزشی از اطلاعات «نقشه‌ی اپلپکیشن‌های سلامت ایران در سال 98» استفاده شده است. از میان 2870 اپلیکیشن حوزه سلامت که بررسی شده و در تاریخ 25 اسفند 98 منتشر شده بود، تعداد 33 اپلیکیشن در زیر دسته‌ای با عنوان اپلیکیشن های مکمل ورزشی قرار گرفته‌اند.

این 33 اپلیکیشن مکمل‌های ورزشی به طور میانگین 292 نصب فعال داشته‌اند. از بین اپلپکیشن‌های این گروه، 4 مورد که بیش از هزار بار نصب شده بودند برای معرفی انتخاب شدند.

جدول مقایسه اپلیکیشن های مکمل ورزشی

جدول مقایسه پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌های مکمل ورزشی

تغذیه بدنسازی +مکمل+برنامه

بانک مکمل ورزشی و بدنسازی

مکمل‌های بدنسازی (سلامت سافت)

مکمل‌های بدنسازی (علی سلطانی‌نصب)

معرفی انواع مکمل‌های ورزشی، نحوه مصرف و مقالات

✔️

✔️ ✔️

✔️

فروشگاه مکمل‌های ورزشی

✔️

برنامه ورزشی

✔️

✔️

برنامه تغذیه‌ای

✔️

✔️

محاسبه کالری مصرفی

✔️

جدول کالری مواد غذایی

✔️

تعداد نصب فعال

1000

1000 1000

1000

امتیاز کسب‌شده

3.3

4.3 4.4

3.7

تعداد کامنت‌ها

313

1132 37

25

بررسی اپلیکیشن های مکمل ورزشی

تغذیه بدنسازی‌+مکمل+برنامه 

توسعه‌دهنده: باران اپ
تعداد نصب : یک هزار
امتیاز: 3.3 بر اساس نظر 313 نفر کاربر

اسکرین شات اپلیکیشن تغذیه بدنسازی

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن تغذیه بدنسازی‌+مکمل+برنامه، با هدف ارائه انواع برنامه های ورزشی و تغذیه‌ای متناسب با نوع ورزش و مکمل های مورد استفاده ورزشکاران بدنساز، طراحی و توسعه یافته است. در این اپلیکیشن مطالب تکمیلی مرتبط با مکمل‌ها و نکات تغذیه‌ای ورزشکاران نیز ارائه شده است.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 1. ارائه انواع برنامه‌های ورزشی از پیش نوشته شده متناسب با اهداف ورزشکاران
 2. ارائه برنامه‌های تغذیه‌ای از پیش نوشته شده متناسب با نوع ورزش و تیپ بدنی افراد
 3. ارائه برنامه مصرفی مکمل‌های ورزشی
 4. ارائه مطالب کاربردی در مورد تغذیه، مکمل‌ها و غیره
 5. ارائه جدول کالری مواد غذایی پرمصرف در رشته بدنسازی
 6. جدول کالری مصرفی فعالیت‌های ورزشی 
 7. وجود برنامه‌های تمرینی ورزشکاران مشهور در این رشته

نحوه عملکرد

 صفحه نخست اپلیکیشن دارای آیکون‌های اصلی می‌باشد. با ورود به فهرست مطالب، فهرستی از خدمات ارائه شده به کاربر نمایش داده می‌شود. کاربر با انتخاب هر یک، به مجموعه‌ای از دسته‌بندی‌های متناسب با آن خدمت دسترسی پیدا خواهد کرد. 

اکثر بخش‌های موجود در اپلیکیشن پس از پرداخت درون‌برنامه‌ای قابل دسترسی است. 

برنامه‌های تغذیه‌ای موجود در اپلیکیشن، متناسب با ورزشکاران مبتدی، دوره‌های بدنسازی، تیپ بدنی و سابقه تمرینی ورزشکاران، از پیش تعریف شده می‌باشند. 

در بخش «بانک کالری» لیستی از کالری انواع مواد غذایی و کالری مصرفی فعالیت‌های بدنی وجود دارد. البته اکثر خدمات مربوط به این بخش نیز به شرط پرداخت درون‌برنامه‌ای قابل دسترسی می‌باشند.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

اپلیکیشن تغذیه بدنسازی‌+مکمل+برنامه، به کاربران برنامه ورزشی و تغذیه‌ای متناسب با اهداف ورزشی و تیپ بدنی‌شان ارائه می‌دهد.

ارائه جدول کالری مواد غذایی پرمصرف در رشته بدنسازی و امکان محاسبه‌ کالری مصرفی فعالیت های ورزشی در این اپلیکیشن، از خدماتی است که در اپلیکیشن های مکمل ورزشی کمتر دیده می‌شود.

پشتوانه علمی

حدود 24 وب‌سایت به عنوان منبع  اپلیکیشن‌ تغذیه بدنسازی معرفی شده است. برخی از آنها عبارت‌اند از:

muscleandstrength.com

mokamelhaa.ir

tanaasob.com

wikirahnama.com

tansazan.blogfa.com

قیمت‌گذاری

 در این اپلیکیشن بخشی از برنامه‌های ارائه شده که مناسب عموم ورزشکاران است به صورت رایگان عرضه شده اما برای دسترسی به دسته‌بندی‌های دیگر که متناسب با شرایط ورزشکاران می‌باشد، مبلغ 5900 تومان به عنوان پرداخت درون‌برنامه‌ای در نظر گرفته شده است.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار

https://cafebazaar.ir/app/ir.baranapp.taghzie

بانک مکمل ورزشی و بدنسازی

توسعه‌دهنده: باران اپ
تعداد نصب : یک هزار
امتیاز: 4.3 بر اساس نظر 1132 نفر کاربر

اسکرین شات اپلیکیشن بانک مکمل ورزشیمعرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن بانک مکمل ورزشی و بدنسازی با محیط کاربری ساده، به کاربر اطلاعاتی در مورد مکمل های پایه و اساسی رشته بدنسازی ارائه می‌دهد. کاربر، اطلاعاتی از قبیل معرفی انواع مکمل‌ها، معرفی برند‌های معروف از هر نوع مکمل، ارائه یک برنامه‌ی روتین و عمومی برای مصرف هر نوع مکمل و غیره را می‌تواند در این اپلیکیشن مشاهده کند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 1. برنامه ورزشی
 2. برنامه تغذیه‌ای
 3. برنامه خرید مکمل و نحوه مصرف
 4. امکان خرید مکمل

نحوه عملکرد

اپلیکیشن‌ دارای یک محیط کاربری ساده است. آموزش تشخیص مکمل‌های اصلی از فرعی به صورت فیلم در چهار بخش ارائه شده است. تعداد مکمل‌های معرفی شده در رشته بدنسازی محدود بوده و هر مکمل به صورت جداگانه در قالب متن معرفی شده است.

شرایط جستجوی کلمات در اپلیکیشن وجود دارد و ما پس از جستجوی چندین عبارت، نتایج قابل قبولی دریافت کردیم.

دسته‌بندی‌ مکمل های موجود در اپلیکیشن بر حسب نوع و کارایی آن مکمل صورت گرفته است. البته، دسته‌بندی مطالب به‌گونه‌ای است که ممکن است کاربر حین استفاده، به ‌صورت ناخواسته وارد صفحات تکراری شود.

کاربر می‌تواند هر مطلب و مقاله‌ای را که مورد پسندش است، در آرشیو علاقه‌مندی‌ها ذخیره کرده و دسترسی سریع‌تر به مطالب داشته باشد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

اپلیکیشن بانک مکمل ورزشی و بدنسازی علاوه‌بر معرفی مکمل های ورزشی، برنامه‌های ورزشی و تغذیه‌ای نیز به کاربران ارائه می‌دهد. همچنین کاربران می‌توانند با روش‌های روتینِ تشخیصِ مکمل‌های اصلی از فرعی آشنا شوند.

پشتوانه علمی

برای هیچ کدام از مقالات و مطالب منتشر شده در اپلیکیشن منبعی معرفی نشده است.

قیمت‌گذاری

بخشی از خدمات آموزشی و مقالات ارائه شده در این اپلیکیشن برای کاربران رایگان بوده اما برای استفاده از خدماتی از قبیل دریافت برنامه ورزشی و برنامه تغذیه‌ای و غیره مستلزم خرید درون‌‌برنامه‌ای به مبلغ 5900 تومان هستند.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار

https://cafebazaar.ir/app/ir.baranapp.mokamel

مکمل های بدنسازی

توسعه‌دهنده: سلامت سافت
تعداد نصب : یک هزار
امتیاز: 4.4 بر اساس نظر 37 نفر کاربر

اسکرین شات اپلیکیشن مکمل‌های بدنسازی (سلامت سافت)

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن مکمل های بدنسازی با هدف ارائه مطالب مفید برای بدنسازانی که قصد استفاده از مکمل‌های ورزشی را دارند توسعه یافته است. در این اپلیکیشن شما می‌توانید. اطلاعاتی در مورد انواع مکمل‌های غذایی، مکمل‌های ورزشی، نکاتی در مورد تغذیه بدنسازان و غیره را مشاهده کنید.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 1. ارائه مطالب مرتبط با انواع مکمل‌های‌ ورزشی
 2. ارائه مطالب مرتبط با تغذیه بدنسازان

نحوه عملکرد

با ورود به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن شاهد فهرست مطالب ارائه شده می‌شوید. عناوین این فهرست عبارتند از مکمل‌های بدنسازی، نکات تغذیه‌ای و طب ورزشی .

محتوای موجود در این اپلیکیشن در قالب متن بوده و امکان جستجو وجود ندارد.

پرش‌های فراوان و سرعت پایین جابجایی صفحات در اپلیکیشن مشهود است.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

ندارد

پشتوانه علمی

اپلیکیشن مکمل‌های بدنسازی وبسایت‌های متعددی را به عنوان منبع مطالب خود معرفی کرده است که برخی از آنها عبارتند از:

fa.wikipedia.org

tebyan.net

fitnessblender.com

bodybuilding.com

قیمت‌گذاری

خدمات این اپلیکیشن به طور رایگان ارائه می‌شود.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار

https://cafebazaar.ir/app/com.salamatsoft.bodybuildingsupplements2

مکمل‌های بدنسازی

توسعه‌دهنده: علی سلطانی‌نسب
تعداد نصب : یک هزار
امتیاز: 3.7 بر اساس نظر 25 نفر کاربر

اسکرین شات اپلیکیشن مکمل بدنسازی (علی سلطانی)

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن مکمل های بدنسازی مطالبی در مورد انواع مکمل های بدنسازی، انواع ویتامین‌ها، داروهای استروئید و غیره به کاربران ارائه می‌کند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 1. ارائه مطالب مرتبط با انواع مکمل های‌ ورزشی
 2. ارائه مطالب مرتبط با دارو‌های استروئید

نحوه عملکرد

کاربر به محض ورود به اپلیکیشن، با فهرست مطالب مواجه می‌شود. فهرستی با 15 عنوان که تنها 6 مورد از آنها به صورت رایگان قابل دسترسی است.

در این اپلیکیشن محتوای ارائه شده در قالب متن بوده و برای دسترسی سریع‌تر، شرایط جستجوی کلمات وجود دارد. کاربران می‌توانند مطالب مورد علاقه خود را در آرشیو علاقه‌مندی‌ها ذخیره و مشاهده کنند.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

ندارد

پشتوانه علمی

اپلیکیشن مکمل های بدنسازی پنج وبسایت را به عنوان منابع خود نام برده است:

badansazy.ir

edcoan.ir

takandam.ir

ali-hardy.blogfa.com

badansazishz.blogsky.com

قیمت‌گذاری

مطالب ارائه‌شده در این اپلیکیشن به دو صورت رایگان و پرداخت درون‌برنامه‌ای قابل دسترسی است. هزینه پرداخت درون‌برنامه‌ای 3000 تومان می‌باشد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار

https://cafebazaar.ir/app/ir.body.builder

فرصت رشد اپلیکیشن های مکمل ورزشی

می‌توان گفت تقریباً تمامی اپلیکیشن های این دسته، خدمات پایه مانند تعریف مکمل و معرفی انواع آن، نحوه‌ی مصرف و دسته‌بندی بر اساس اهداف کاربر را ارائه می‌کنند و تفاوت اصلی آن‌ها در ارائه‌ی خدمات تکمیلی است. کالری‌شماری، ارائه برنامه های عمومی (اغلب در سطح مبتدی) و حتی طراحی برنامه های غذایی و ورزشی شخصی‌سازی‌شده بر اساس نیاز کاربر از ویژگی‌های متمایز برخی از این اپلیکیشن‌هاست.

به طور کلی، تمرکز اصلی این اپلیکیشن ها روی تولید و یا بازنشر محتوای آموزشی برای مخاطب مبتدی می‌باشد. در واقع اکثر این اپلیکیشن‌ها به برآیندی از نتایجی که کاربر از طریق یک موتور جستجو به آن خواهد رسید نظم بخشیده و آن اطلاعات را در قالب نرم‌افزاری مجزا ارائه می‌کنند.

نمونه‌های مشابه این اپلیکیشن‌ها که در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کنند، از امکاناتی چون مشاوره‌ی آنلاین، امکان گفت‌وگو و پرسش‌وپاسخ با سایر کاربران، فروشگاه و یا حداقل اعلام قیمت به‌روز این محصولات برخوردار می‌باشند. بومی‌سازی این خدمات، افزودن ویژگی‌هایی فراتر از تولید محتوای محض و پشتیبانی بیشتر کاربر، این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد که علاوه بر افرادی که هیچ اطلاعی در این زمینه ندارند، بتوانند ورزشکاران حرفه‌ای را نیز به مخاطبان این دسته از اپلیکیشن‌ها بیافزایند.

نویسندگان: امین الهامی – سهند سمیعی

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید