Home اپلیکیشن سلامت 5 مورد از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های تست روانشناسی

5 مورد از پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های تست روانشناسی

توسط آیدین پرنیا

همه ما حداقل یک بار در زندگی یکی از تست های روانشناسی را انجام داده‌ایم. این تست‌ها ابزارهایی را برای سنجش ساختار روانی فرد از جمله وضعیت سلامت روان، شخصیت، انواع هوش، توجه و بسیاری موارد دیگر فراهم می‌سازند. تعداد این قبیل تست‌ها بسیار زیاد است ولی برخی از آن‌ها اعتبار بالایی پیدا کرده و به صورت متداول برای مقاصد مختلف استفاده می‌شوند.

تست های روانشناسی باید توسط روانشناس و تحت شرایط مشخصی انجام شود و تحلیل نتیجه آن نیز نیاز به نظر متخصص دارد. با این حال برخی از تست‌های روانشناسی خاصی وجود دارد که فرد می‌تواند خودش انجام دهد و نتیجه اولیه را براساس یک راهنمای ساده به‌دست آورد.

در چند سال اخیر با پیشرفت تکنولوژی برخی از این تست های روانشناسی به صورت آنلاین و مجازی طراحی و به اشکال مختلف در اختیار عموم قرار گرفته است. یکی از این اشکال، اپلیکیشن های تست روانشناسی هستند. در این مقاله به معرفی برخی از این اپلیکیشن ها می‌پردازیم.

اپلیکیشن های تست روانشناسی در یک نگاه

برای یافتن اپلیکیشن های تست روانشناسی از اطلاعات «نقشه اپلیکیشن های سلامت ایران در سال 98» استفاده شده است. بر این اساس، از میان 2870 اپلیکیشن حوزه سلامت بررسی شده در تاریخ 25 اسفند 98، تعداد 44 اپلیکیشن در زیر دسته‌ای با عنوان اپلیکیشن های تست روانشناسی قرار گرفتند.

این اپلیکیشن های تست روانشناسی موجود در کافه بازار، به طور میانگین نصب فعال برابر با 782 داشتند. در بین این اپلیکیشن‌ها، مواردی که بیش از 2000 نصب فعال داشتند برای معرفی و بررسی بیشتر انتخاب شدند.

جدول مقایسه پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های تست روانشناسی

فول تست ایگوگرام میلوژی تست افسردگی، … تیپ‌های شخصیتی
تعداد تست ها 108 6 7 1 1
تحلیل نتیجه تست × × ×
نمایش تعداد سوالات تست × ×
دسترسی به اطلاعات بیشتر × × ×
دسترسی به مشاوره آنلاین × × × ×
تعداد نصب فعال 10,000 5,000 2,000 2,000 2,000
امتیاز کسب‌شده 4.6 3.3 4.4 4.4 4
تعداد کامنت‌ها 1611 54 1891 368 393

جدول مقایسه پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن های تست روانشناسی

بررسی اپلیکیشن های تست روانشناسی

اپلیکیشن مجموعه تست روانشناسی *فول تست*

توسعه‌دهنده: روانشناس 

تعداد نصب : 10,000

امتیاز: 4.6 بر اساس نظر 1611 نفر کاربر

بررسی اپلیکیشن های تست روانشناسی اپلیکیشن فول تست

معرفی اپلیکیشن

فول تست، یک اپلیکیشن تست روانشناسی است که مجموعه‌ای از بیش از 100 تست را گردآوری نموده و ارائه کرده است. این تست‌ها به تائید کانون مشاوران ایران رسیده و به مرور تست‌های جدیدتر نیز به آن افزوده خواهد شد. برخی از تست‌های این مجموعه شامل تست افسردگی، اضطراب، شخصیت شناسی، سن ازدواج و اعتماد به نفس است.

به منظور ارتقای فرهنگ مراجعه به روانشناس و بهبود سلامت روان جامعه توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن خدمات آن را به صورت رایگان ارائه نموده‌اند.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • تعداد 108 تست روانشناسی مختلف
 • ارائه نتیجه‌ی تست به صورت امتیاز و پاسخ تحلیلی امتیاز
 • اتصال به مرکز مشاوره و بات تلگرام برای مشاوره‌ی روانشناسی

نحوه عملکرد

در صفحه اول اپلیکیشن فول تست لیست 108 تست مختلف قرار داده شده است. با ورود به هر تست، سوالات یک به یک پرسیده می‌شود. امکان بازگشت به سوال قبل وجود ندارد و فقط یک بار می‌توان به سوال پاسخ داد. پس از پاسخ به تمام سوالات، خودتان باید نتیجه تست را براساس امتیازی که به‌دست آورده‌اید بیابید.

برای مشاوره لینکی جهت ارتباط با وب‌سایت یک مرکز مشاوره و اطلاعات تماس آن قرار داده شده است. همچنین مشاوره با بات تلگرام با دریافت هزینه 15000 تومان به صورت پرسش و پاسخ نوشتاری تا 10 سوال امکان‌پذیر است.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

دسترسی به تعداد زیادی از تست‌های مختلف که مورد تائید کانون مشاوران ایران نیز قرار گرفته است.

پشتوانه علمی

به عنوان منبع، وب سایت کانون مشاوران ایران معرفی شده است و کلیه تست‌ها به تایید این کانون رسیده است.

قیمت‌گذاری

انجام تست های روانشناسی و دریافت تحلیل اولیه‌ی آن رایگان است. هر چند خدمات دیگر به طور مستقیم توسط این اپلیکیشن ارائه نمی‌شود ولی دریافت مشاوره‌‌های معرفی شده چه حضوری و چه از طریق بات تلگرام، مستلزم پرداخت هزینه است.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ir.highdev.psychologytests

آدرس وبسایت:

https://fulltest.ir/

اپلیکیشن ایگوگرام

توسعه‌دهنده: احسان بهشتی

تعداد نصب : 5,000

امتیاز: 3.3 بر اساس نظر 54 نفر کاربر

بررسی اپلیکیشن های تست روانشناسی اپلیکیشن ایگوگرام

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن ایگوگرام شامل 6 مورد تست روانشناسی می‌باشد که این تست‌ها عبارتند از: 1) تست MBTI، 2) تست ایگوگرام تحلیل رفتار متقابل،3) تست ایگواستیت تحلیل رفتار متقابل، 4) تست مهارهای تحلیل رفتار متقابل، 5) تست طرحواره‌های یانگ و 6) آرمون مثلث عشق اشنبرگ.

به‌جز تست دوم برای انجام سایر تست‌ها می‌بایست مبلغی بین 1000 تا 2000 تومان پرداخت نمود.

خدمات ارائه‌شده توسط اپلیکیشن

 • تعداد 6 تست روانشناسی
 • ارائه نتیجه آزمون به صورت درصد یا نمره

نحوه عملکرد

در صفحه اول اپلیکیشن ایگوگرام لیست 6 تست وجود دارد که با انتخاب هر یک وارد صفحه توضیحات آن تست می‌شوید. با ورود به تست هر سوال به ترتیب نمایش داده می‌شود و پس از پاسخ باید دکمه بعدی را بزنید تا به سوال بعد بروید. امکان بازگشت به سوال قبلی نیز وجود دارد ولی در صورت بازگشت، پاسخ قبلی پاک می‌شود.

 تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

ایگوگرام امکان انجام 6 تست روانشناسی را با قیمت کم و ارائه نتیجه تست انجام شده به صورت درصد یا امتیاز آن‌ها فراهم می‌کند.

پشتوانه علمی

هر کدام از تست های روانشناسی این اپلیکیشن یک منبع خاص دارد. منابع معرفی شده برای تست ها شامل موارد زیر هستند:

قیمت‌گذاری

تست ایگوگرام TA این اپلیکیشن رایگان است. قیمت انجام تست MBTI مبلغ 2000 تومان است و برای انجام 4 تست دیگر باید مبلغ 1000 تومان پرداخت.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/co.egogram

اپلیکیشن میلوژی | خودشناسی و بهبود فردی

توسعه‌دهنده: میلوژی

تعداد نصب : 2,000

امتیاز: 4.4 بر اساس نظر 1891 نفر کاربر

بررسی اپلیکیشن های تست روانشناسی اپلیکیشن میلوژی

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن میلوژی مجموعه‌ای از ابزارها و فعالیت‌ها را برای شناخت عمیق‌تر از خود و گرفتن تصمیمات بهتر، ارائه می‌کند. این اپلیکیشن با استفاده از گیمیفیکیشن و راهکارهای ترغیب کننده‌ی دیگر، جذابیت استفاده از اپلیکیشن و انجام ماموریت‌ها را افزایش داده است.

تست های روانشناسی و شخصیت شناسی که در میلوژی قرار دارد شامل 7 تست با موضوعات : 1) تست تیپ شخصیت MBTI، 2) تست شخصیت کارآفرینی، 3) تست نیمکره ی فعال، 4) تست تفکر خلاق، 5) تست هوش هیجانی، 6) تست پنج نیاز اصلی و 7) تست هوش چندگانه می‌باشد.

خدمات ارائه‌شده توسط اپلیکیشن

 • تعداد 7 تست روانشناسی و شخصیت شناسی
 • ارائه نتیجه تست به همراه تحلیل آن
 • ارائه مطالب آموزشی بیشتر به صورت شخصی‌سازی شده
 • ماموریت‌هایی برای متعادل سازی زندگی
 • امکان برقراری ارتباط و مقایسه پیشرفت با سایر کاربران

نحوه عملکرد

برای ورود به اپلیکیشن میلوژی باید حساب کاربری تشکیل دهید یا با حساب کاربری گوگل وارد اپلیکیشن شوید. پس از وارد کردن برخی از اطلاعات مانند تاریخ و محل تولد و ارسال عکس پروفایل، فعالیت‌هایی به نام ماموریت تعریف شده است. برخی از این ماموریت‌ها چالش‌هایی از جمله خواندن کتاب و برخی دیگر تست های روانشناسی و شخصیت شناسی هستند.

با ورود به تست ها سوالات یک به یک نمایش داده می‌شود و پس از پاسخ به همه سوالات، نتیجه تست به صورت تحلیلی و با توضیحات در اختیار شما قرار داده می‌شود. امکان به اشتراک‌گذاری نتیجه تست در شبکه‌های اجتماعی نیز وجود دارد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

اپلیکیشن میلوژی، انجام تست های روانشناسی و شخصیت شناسی را با استفاده از گیمیفیکیشن و یک رابط کاربری تعاملی، جذاب و هیجان انگیز نموده است. همچنین تحلیل‌های مناسبی را از نتایج تست‌ها به شما ارائه می‌دهد.

پشتوانه علمی

مقالات، سایت‌ها و کتاب‌های مختلفی در میلوژی معرفی و در توضیحات از آن‌ها نام برده شده است ولی ما در بررسی خود نتوانستیم به خصوص برای تست‌ها و تحلیل‌ها، منبع مشخصی را بیابیم که به آن استناد یا به عنوان منبع معرفی شده باشد.

قیمت‌گذاری

ورود به اپلیکیشن و انجام برخی ماموریت‌ها از جمله تست نیمکره فعال مغز رایگان است. ولی برای سایر تست‌ها شامل تست تیپ شخصیت MBTI مبلغ 7000 تومان، تست تفکر خلاق، تست پنج نیاز اصلی و تست شخصیت کارآفرینی مبلغ 5000 تومان، تست هوش هیجانی مبلغ 8900 تومان و تست هوش چندگانه مبلغ 9000 تومان باید پرداخت. البته بسته‌هایی از چند تست با تخفیف نیز در نظر گرفته شده است.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/com.milogy

آدرس وبسایت:

https://milogy.com

اپلیکیشن تست افسردگی، اضطراب استرس روانشناسی

توسعه‌دهنده: مدز 

تعداد نصب : 2,000

امتیاز: 4.4 بر اساس نظر 368 نفر کاربر

بررسی اپلیکیشن های تست روانشناسی اپلیکیشن تست افسردگی، اضطراب و استرس

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن تست افسردگی، اضطراب و استرس روانشناسی در قالب یک تست 42 سوالی به صورت هم‌زمان این سه پارامتر را می‌سنجد. اپلیکیشن، انجام تست را برای تشخیص و غربالگری افسردگی، اضطراب و استرس در یک هفته گذشته مناسب می‌داند و توصیه می‌کند که هر دو ماه یک بار تکرار شود.

خدمات ارائه شده توسط اپلیکیشن

 • تعداد 1 عدد تست افسردگی، اضطراب و استرس
 • ارائه نتیجه تست به صورت درصد در هر مورد
 • شماره تماس برای مشاوره تلفنی یا حضوری

نحوه عملکرد

در صفحه اول اپلیکیشن توضیح مختصری در مورد تست و دکمه شروع تست وجود دارد. با شروع تست، سوالات یک به یک نمایش داده می‌شوند و با انتخاب هر گزینه به سوال بعدی می‌روید. تعداد کل سوالات 42 سوال است که پیشرفت شما در تست نیز در پایین صفحه نمایش داده می‌شود.

پس از پاسخ به همه سوالات نتیجه به صورت نموداری از درصد افسردگی، اضطراب و استرس نمایش داده می‌شود. در این نتیجه تست، امکان تماس با مشاور به صورت تلفنی یا حضوری وجود دارد.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

این اپلیکیشن فقط یک تست دارد ولی غربالگری اولیه‌ای از نظر میزان افسردگی، استرس و اضطراب انجام می‌دهد و وضعیت را با درصد نمایش می‌دهد.

پشتوانه علمی

تست این اپلیکیشن تست افسردگی، اضطراب و استرس DASS است که در سال 1995 توسط لاویبوند تهیه شده است. منبعی که توسط اپلیکیشن معرفی شده وب سایت alomoshaver.com است که در زمان نگارش این مقاله در دسترس نبود.

قیمت‌گذاری

کلیه خدمات این اپلیکیشن رایگان است که البته تنها شامل انجام تست و اعلام نتیجه آن به درصد می‌باشد.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ir.iranmodz.psycotest

اپلیکیشن تیپهای شخصیتی MBTI

توسعه‌دهنده: گروه سبا

تعداد نصب : 2,000

امتیاز: 4 بر اساس نظر 393 نفر کاربر

بررسی اپلیکیشن های تست روانشناسی اپلیکیشن تیپهای شخصیتی MBTI

معرفی اپلیکیشن

اپلیکیشن تیپ‌های شخصیتی MBTI این تست را به صورت کامل دارد و در صورت خرید نسخه کامل می‌توانید این تست را انجام دهید. اطلاعات کامل و جامعی در مورد تیپ‌های شخصیتی در این اپلیکیشن قرار داده شده است که با اطلاع از تیپ شخصیتی خودتان می‌توانید در مورد آن‌ها مطالعه نمایید.

خدمات ارائه‌شده توسط اپلیکیشن

 • تعداد 1 عدد تست تیپ‌های شخصیتی MBTI
 • ارائه نتیجه تست به همراه تحلیل آن
 • توضیحات در مورد هر تیپ شخصیتی
 • توضیحات در مورد روابط بین تیپ‌های شخصیتی
 • ذخیره و نمایش تست‌های انجام شده

نحوه عملکرد

در صفحه اول اپلیکیشن گزینه‌هایی از جمله توضیح در مورد تیپهای شخصیتی، روابط بین تیپ‌ها و توضیحات در مورد MBTI وجود دارد. در همین صفحه امکان ورود به صفحه تست قرار داده شده است. برای انجام تست باید مبلغ 2000 تومان پرداخت.

در تست سوالات به صورت 20 تایی نمایش داده می‌شود و پس از پاسخ به تمام سوالات نتیجه به صورت درصد ارائه می‌شود. نتیجه آزمون‌ها در برنامه ذخیره می‌گردد و بعدا قابل دسترس است.

در این اپلیکیشن توضیحات مفصلی در مورد هر کدام از تیپ‌های شخصیتی داده شده است و همچنین قسمتی برای توصیف روابط میان تیپ‌های شخصیتی مختلف در نظر گرفته شده است.

تحلیل کاربردی اپلیکیشن

خدمات شاخص

علاوه بر تست در این اپلیکیشن توضیحات کاملی در مورد تیپ‌های شخصیتی وجود دارد که پس از انجام تست و اطلاع از نتیجه می‌توان اطلاعات لازم را در این زمینه به‌دست آورد.

پشتوانه علمی

منابعی که برای این اپلیکیشن معرفی شده‌اند به شرح زیر هستند:

 • www.carljung.blogfa.com
 • www.myersbriggs.org
 • www.personalitymax.com
 • www.socionics.com

قیمت‌گذاری

استفاده از اطلاعات و مطالب اپلیکیشن تیپ‌های شخصیتی MBTI کاملا رایگان است ولی برای انجام تست نیاز است که نسخه کامل اپلیکیشن به مبلغ 2000 تومان خریداری شود.

لینک نصب نرم‌افزار در کافه بازار:

https://cafebazaar.ir/app/ir.khodshenas.mbti

 فرصت رشد اپلیکیشن های تست روانشناسی

با آنکه تعداد اپلیکیشن های تست روانشناسی به نسبت زیاد است ولی کیفیت اغلب آن‌ها به اندازه‌ای نبوده است که بتواند مخاطب را جذب نماید. از سوی دیگر، این اپلیکیشن‌ها با سایت‌های بسیاری که تست‌های آنلاین روانشناسی ارائه می‌دهند در حال رقابت هستند. به نظر می‌رسد که در این زیردسته فرصت‌های زیادی وجود دارد که هنوز کشف نشده و خدمات و ویژگی‌های زیادی هستند که می‌توانند برای مخاطبان جذاب و قابل توجه باشند.

از جمله خدمات و ویژگی‌هایی که می‌توان به آن‌ها اشاره نمود:

 • تحلیل مجازی نتیجه تست توسط متخصص
 • جلسات مشاوره مجازی براساس تست‌های انجام شده
 • راهنمایی شخصی‌سازی شده به کاربر براساس تست انجام شده
 • ابزارهای ایجاد تغییرات در سبک زندگی براساس تست انجام شده
 • شبکه اجتماعی بر پایه تست‌ها

این موارد تنها ایده‌هایی خام برای کمک به ایده‌پردازی کارآفرینان در این حوزه بود و ایده‌های بسیار دیگری در این زمینه وجود دارد که می‌توان آن‌ها را پیاده‌سازی کرد.

در مجموع به نظر می‌رسد که تست‌های روانشناسی می‌توانند ایده‌ای مناسب برای ارزش ‌آفرینی با به‌کارگیری ابزارهای دیجیتال باشند و هنوز رقابت زیادی در این زمینه وجود ندارد. از سوی دیگر، این تست‌ها می‌توانند در همراهی با سایر خدمات حوزه سلامت روان، ارزشی مضاعف و دوچندان ایجاد کنند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید